Article Header Image

K dobrej literatúre patrí dobrá hudba. Aké zaujímavé knihy odporúča pedagóg Farkaš?

Toto je jedna z najlepších kníh, aké som za posledné roky čítal, hovorí odborník na zvuk a hudbu o diele Peta Etchellsa.

Toto leto sme vám priniesli sériu článkov, v ktorej nám naše pedagogičky a pedagógovia odporúčali svoje knižné tipy. Letnú rubriku dnes zakončíme dielami, ktoré má rád doktor Tomáš Farkaš. Nepoukázal pritom len na zaujímavé knihy, ale aj na nevšedné hudobné diela.

„Na beletriu až tak nemám čas, a preto sú pre mňa momentálne dominantné odborné publikácie,“ uviedol Farkaš. „Gina Zdanowicz a Spencer Bambrick – The Game Audio Strategy Guide je kniha, ktorú si momentálne poznámkujem. David Hendy – Noise: A Human History of Sound & Listening je skôr taká ,oddychovka‘. Čosi podobné je Salomé Voegelin – Listening to Noise and Silence,“ opísal.

Knihu, ktorú by odporúčal úplne každému kolegovi/kolegyni, akademikovi/akademičke, ale aj študentovi/študentke, je kniha od Peta Etchellsa s názvom Lost In a Good Game: „Nezdá sa to, ale táto kniha je primárne o tom, ako sa človek môže pomocou digitálnych hier vyrovnávať so stratou blízkeho človeka. Je to jedna z najlepších kníh, aké som za posledných pár rokov čítal.“

Na tejto fotke sú knihy, ktoré definujú súčasné rozpoloženie doktora Farkaša. Zdroj: Tomáš Farkaš

 

Zaujímavé knihy z beletrie

Okrem odbornej literatúry si Farkaš veľmi užíva aj kultové klasiky. Na fotografii nižšie je malý výber toho, čo nedávno dočítal, číta alebo sa čítať chystá.

Vyzdvihol Franka Herberta, od ktorého má všetky knihy aj v anglickom vydaní: „Hlavne jedna veľmi cenná kniha, ktorú podľa mňa mnoho jeho Duna-fanúšikov ani nepozná, je White Plague v pôvodnom hard-back vydaní, ktorá ma stála nemalé peniaze a kupoval som ju ako darček k narodeninám pre moju manželku.“

Farkaš obľubuje aj „kráľa“ sci-fi hororu Howarda Lovecrafta. Lovecrafta čítam s neuveriteľnou radosťou, lebo žáner horor podáva veľmi abstraktným spôsobom. Skôr je to čosi ako vôňa hororu, abstraktná a nedefinovateľná, ale viete, že sa vám budú ježiť chlpy na rukách,“ uviedol.

Na záver ako bonus odporúča knihu Manjóšú – Deset tisíc listů ze starého Japonska. „Je to v podstate obrovská zbierka Haiku. To je ako dobrý dezert – jedna básnička dokáže človeka preniesť na pol dňa niekam ďaleko, a do minulosti,“ opísal napokon.

Na tejto fotografii nájdete kúsok "kniho-grafie" Farkaša a jeho rodiny. Zdroj: Tomáš Farkaš

 

Bonus v podobe dobrej muziky

Farkaš sa na odbornej úrovni venuje zvukovému dizajnu a hudbe. Preto nie je žiadnym prekvapením, že sa v rámci tejto rubriky nevyhol ani výberu z tejto oblasti. „Je oveľa ľahšie počúvať hudbu a pri tom niečo robiť. Toto je tiež iba taký malý výber platní, ktoré sa u nás ,točia‘ v poslednej dobe trochu častejšie,“ komentoval výber platní na fotografii, ktorú nájdete nižšie.

Ako prvé dielo spomína Lost Horizons – In Quiet Moments: „Je to krásny projekt basgitaristu z mojej milovanej skupiny Cocteau Twins.“ Odporúča aj projekt speváčky a skladateľky menom Shara Nova s názvom My Brightest Diamond a jej prvý album Bring me a workhorse: Toto je žena, ktorá by si zaslúžila tisíckrát väčšiu pozornosť.

Tretím hudobným tipom je Boy From Michigan od Johna Granta, ktorého si podľa Farkaša neuveriteľne zamilovala aj jeho dcéra. A to aj napriek tomu, že Grantova hudba – ako uviedol – je všetko, len nie ľahká. A nakoniec taká staršia chuťovka – Penguin Cafe Orchestra a ich Signs of Life, čo je vlastne zmes klasickej, avantgardnej a ambientnej hudby,“ dodal napokon.

„Tretia fotka definuje asi najväčšiu časť môjho súčasného času – platne,“ uviedol Farkaš. Zdroj: Tomáš Farkaš

 

Nezmeškajte odporúčania pedagogičiek a pedagógov

Ak ste zmeškali predošlé časti letnej rubriky, odporúčame vám dohnať ich. Prečítajte si, aké zaujímavé knihy odporúčali naše pedagogičky a pedagógovia v predošlých článkoch:


O autorovi:

Mgr. Eva Kramara Jonisová, PhD.
Mgr. Eva Kramara Jonisová, PhD.

Je odbornou asistentkou na Katedre masmediálnej komunikácie FMK UCM v Trnave, kde vyučuje predmety spojené so žurnalistickou praxou. Podieľa sa tiež na tréningu začínajúcich redaktorov univerzitného časopisu atteliér. Písala a fotila pre viaceré médiá.



Mohlo by vás tiež zaujímať: