
Absolvent FMK a fotograf denníka SME Jakubčo: Z vysokoškolských čias mi veľmi pomohla estetika a praktické veci súvisiace s úpravou textu
Bol pri úplných začiatkoch vzniku myšlienky univerzitného časopisu atteliér. Napísal doň pár článkov, no keď si kúpil zrkadlovku, stal sa fotografom. Na novembrovej konferencii Marketing & Media Identity si prevzal cenu Granátové jablko Mariána Matyáša.
Hovorí, že lepší materiál vždy vyjde zo snemu Smeru ako z protestov PS-ka. Jozef Jakubčo u nás vyštudoval masmediálnu komunikáciu, po štúdiu sa zamestnal ako fotoreportér v týždenníku Žurnál. Pracoval tiež v agentúre SITA a v súčasnosti pôsobí v denníku SME ako fotograf. So svojou sériou fotografií Noc s prezidentkou vyhral v roku 2019 Slovak Press Photo.
Z najnovšieho rozhovoru pre atteliér vyberáme sedem zaujímavých výrokov o fotografii, žurnalistickom vzdelaní či etike vo (foto)žurnalizme:
O príprave na prax:
- „Som zástancom filozofie, že samotné vysokoškolské vzdelanie by nemalo byť len o tom, že sa naučíte nejaký objem vedomostí, ale o tom, že sa dostanete do prostredia, kde sa začína o problémoch a myšlienkach diskutovať.“ Spomenul, že najviac mu pomohla estetika a praktické veci súvisiace s úpravou textu.
- O etike vo fotografii:
„Nechcem fotografiou zámerne ubližovať ľuďom, respektíve zobrazovať niečo, čo niekomu môže ublížiť, ak to nie je vo verejnom záujme.“ Hovorí, že úlohou fotografa v novinách je ukázať ľuďom, ako to na danom mieste vyzeralo, akí tam boli ľudia, ako sa správali. "Používam prirodzené svetlo a hrám sa s kompozíciou, ale nemením obsah." - O fotení utečencov:
„Dal som si veľmi veľký pozor na to, aby nešlo o ‚safari‘. Vždy som sa snažil byť viditeľný, aby som mal istotu, že nerobím niečo, čo im môže ubližovať.“ Keď mu dali najavo, že na fotografiách nechcú byť, ich rozhodnutie vždy rešpektoval. - O práci fotografa vs. redaktora:
„Nie sme bodom záujmu politikov. Sme pozadie, ktoré sa hýbe a fotí, s čím oni automaticky rátajú. Nepýtame sa nepríjemné otázky, čiže aj osobná úroveň je úplne iná.“ V porovnaní s redaktormi je podľa neho pozícia fotografov oveľa lepšia a ľahšia. - O tom, či mu neškodí „nálepka“ SME:
„Keď som na demonštrácii povedal, že som z denníka SME, tak ma prinajlepšom niekam poslali, opľuli ma a boli aj náznaky fyzickej agresie.“ Spomenutý príklad je z protivládnej demonštrácie za covidovej éry, kedy protestujúci neuznávali médiá snažiace sa informovať. - O prezentovaní názorov:
„Snažím sa hovoriť také názory, ktoré si viem vyargumentovať. Podľa mňa sme stále v situácii, kedy by sa človek nemal báť povedať svoj názor, ak si za ním stojí.“ Hovorí aj o etickom kódexe novinára a spomína aj to, že pri prezentovaní súkromných názorov musia myslieť na to, že sú súčasťou značky daného média. - O ocenení Granátové jablko Mariána Matyáša:
„Veľmi ma to potešilo, dokonca až dojalo. Myslel som si, že toto ocenenie už neexistuje, čiže bol som milo prekvapený a zaskočený.“ Jakubčo hovorí aj o tom, že s M. Matyášom (predekanom FMK UCM v Trnave, na počesť ktorého vzniklo toto ocenenie) mali rôzne debaty a plány, napríklad chceli založiť malé regionálne noviny.
Okrem posledného rozhovoru s Jozefom Jakubčom v univerzitnom časopise odporúčame aj tento z roku 2018
Zdroj fotografií: atteliér/Ema Andrejková, archív Jozefa Jakubča