
Absolventka FMK Michaela Dhiman: Počiatky podcastu Sexuálna výchova siahajú do mojich študentských čias
V najnovšej epizóde podcastu FMK Insights bola hostkou Slávky Gracovej naša absolventka, stojaca za úspešným podcastom, ktorý ju už dnes živí. Vypočujte si tento podcast o podcastoch.
Jej prvou brigádou bolo nalepovanie cenoviek na lieky v lekárni, ale pracovala napríklad aj ako čašníčka či poštárka. Predtým, ako sa naplno začala venovať tvorbe zábavno-edukatívneho podcastu Sexuálna výchova, niekoľko rokov pracovala ako social media manažérka. Michaela Dhiman vyštudovala na FMK v bakalárskom stupni masmediálnu komunikáciu, v magisterskom prešla na marketing.
V podcaste s Michaelou sa dozviete napríklad to:
- na ktorého pedagóga zo študentských čias si spomenula pri nahrávaní vlastného podcastu aj čítaní príhovoru na kare,
- akým aktivitám sa venovala počas štúdia na FMK,
- aký zdravotný problém bol impulzom pre štart podcastu o sexuálnej výchove,
- koľko trvá príprava jednej epizódy,
- ako vybudovala úspešný a zarábajúci podcast a aké sú plány tvorcov na ďalší rozvoj
- a mnoho iného.
Začala livestreamami počas covidu
O podcastových začiatkoch prezrádza, že to nebolo z jej hlavy. Počas koronakrízy robili všetci livestreamy na Instagrame, rovnako aj ona so svojou kamarátkou a neskôr spolumoderátorkou podcastu. Práve ona navrhla podcast, uvažovala o ňom už dlhšie, len nemala zvolenú tému. „Bavilo nás to, chceli sme to robiť. Vôbec nám vtedy ale nenapadlo, že by z toho mohlo byť niečo, čo nás bude aj reálne živiť. Ani mi to nepreblesklo hlavou,“ hovorí Michaela.
Prvé epizódy vznikali v čase, kedy platil zákaz stretávania sa vo väčších skupinách. „Chceli sme sa vyhnúť preplneným miestam. V tom čase Matúš Vallo zverejnil mapku miest, kam chodí málo ľudí,“ spomína, „tak sme išli do Rače k nejakému jazierku, sadli na deku a googlili, ako nahrať podcast.“
Zistili, že ak podcast preklenie sedem epizód, má veľkú šancu byť úspešný. To sa im podarilo.
Ako vyzerá príprava na podcast
Michaela prezrádza, že epizódu, ktorá mala byť prvá, nahrávali nanovo a zverejnili ju až ako tretiu. Scenár mali tak podrobne rozpísaný, že to chceli čo najlepšie odmoderovať. „Toto nám absolútne nevyhovovalo, odvtedy presný scenár nemáme. Robíme si prípravu, hľadáme štatistiky k danej téme a podobne, ale zároveň to má veľmi voľný priebeh,“ hovorí dnes už úspešná podnikateľka, ktorá má so svojím podcastom veľké plány do budúcna.
„To nás učila ešte pani Bugošová, že pri čítanom texte je veľmi počuť a cítiť, že je to čítané,“ vraví so smiechom a pozdravuje hlasovú pedagogičku, ktorá stále pôsobí na FMK.
Po rokoch v štúdiu na Skladovej. Počas štúdia mala Miška v Aetteri vlastnú reláciu. Zdroj: archív Slávky Gracovej
V rozhovore sa vrátila aj k svojim študentským rokom. Čomu sa na FMK venovala? „Ja som bola súčasťou asi všetkého možného, čo sa dalo. Bola som v kabinete eventov, v študentskom rádiu aj v telke. Nebola som ale v kabinete sociálnych médií – tam ma paradoxne neprijali, aj keď som sa tým neskôr živila.“
Popri škole pracovala v Bubbleology, tam zistila, že ju baví marketing. „Vtedy na Slovensko prišiel Snapchat, založila som ho pre našu firmu, vymýšľala som rôzne marketingové aktivity,“ prezrádza. V tom čase po bakalárskom štúdiu masmediálnej komunikácie spolu s úzkou skupinou kamarátov prestúpila na marketingovú komunikáciu
Popri moderovaní podcastu Sexuálna výchova mala dlho aj inú prácu. Vysvetľuje to tým, že si práve zobrala hypotéku, potrebovala cítiť určitú stabilitu. Neskôr jej však už nedávalo zmysel, že pracuje pre iných klientov, keď môže pracovať na sebe samej a svojom projekte. Približne dva roky ju živí už len podcast a občasné influencerské spolupráce.
V markizáckej reality šou Jama levova sa im podarilo získať investorov pre svoj projekt. Zdroj: facebook.com/Sexuálna výchova
Téma bola dôležitejšia ako forma
Začali práve na základe témy. „Keď sa ma niekto opýta, kedy a ako som začala so Sexuálnou výchovou, hovorím, že som s tým začala už tu, na FMK. V rádiu Aetter som mala reláciu Muži vs. ženy,“ spomína na svoje časy v štúdiu na Skladovej. „V tom čase to bolo možno stereotypizujúce a veľa vecí by som dnes zmenila, ale určite to bolo základom, akýmsi podhubím Sexuálnej výchovy.“ Dodáva, že v týchto otázkach bola vždy veľmi otvorená, preto začala aj s livestreamom.
V podcaste nejde len o zábavu, je tam aj odborný vklad. Moderátorská dvojica si tému vždy vopred naštuduje, často majú aj hostí – odborníkov. Príprava na jednu epizódu trvala v začiatkoch aj dva celé dni. Michaela približuje: „Veľa pracujeme s publikom, robíme si štatistiky na Instagrame pred každou epizódou, pýtame sa ľudí – a často otvorené otázky. Obšírne nám odpisujú. Kým sme to len prepísali do Wordu, trvalo to aj aj 5-6 hodín.“ Dnes už okolo seba majú tím ľudí a pracujú efektívnejšie.
Tiež platí, že keď majú hosťa, nemusia si tak detailne naštudovať tému, pretože on je tam na to, aby problematiku vysvetlil.
Často nahrávajú epizódy s odborníkmi - napríklad s ľuďmi z organizácie Človek v ohrození o vzťahoch v marginalizovaných rómskych komunitách, ale aj s Branislavom Gröhlingom o sexuálnej výchove na školách či s gynekologičkou o vyšetrení plodnosti. Zdroj: facebook.com/Sexuálna výchova
Informácie vs. zábava
„Sme zábavno-edukatívny podcast. Kedysi sme mali viac zábavných, teraz máme veľa edukatívnych epizód. Mali by sme to strategicky naplánovať, mám pocit, že tomu chýba zábava," hodnotí.
Čo sa týky odozvy od poslucháčov, na odborné veci im príde viac feedbacku, ale tie vtipné epizódy sú viac počúvané.
Moderátorka Gracová hostke spomenula, že vďaka jej podcastu kamarátka vyhľadala lekára kvôli zápalu močových ciest. „To bol môj problém, ktorý som riešila na Instagrame, a zistila som, že s tým bojuje veľa žien," vraví Miška. Ak sa chcete dozvedieť viac, vypočujte si posledný diel podcastu FMK Insights.
Všetky epizódy nájdete v podcastových aplikáciách a aj na tomto odkaze, kde ich všetky zhromažďujeme.
Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/Sexuálna výchova