Article Header Image

Menej predmetov, viac esejí a projektov. Ako sa študuje na Erasme v Litve?

Alžbeta Sušienková, študentka 3. ročníka bakalárskeho stupňa v programe masmediálna komunikácia, absolvovala zimný semester tohto akademického roka na Vilnius University, jednej z najstarších univerzít vo východnej Európe. Aj jej skúsenosť je dôkazom, že Erasmus ponúka oveľa viac než len klasické štúdium.

V prvom rade treba povedať, že Erasmus program je na každej univerzite trošku iný, pretože daná univerzita sa chce odprezentovať pre zahraničné školy,“ hovorí Betka. Dodáva, že neštudovala s Litovcami, ale iba so zahraničnými študentmi, čo jej otvorilo nové obzory a prístup k výučbe, ktorý je podľa nej v mnohých ohľadoch odlišný od domáceho študijného prostredia.

 

Venovali sa traume aj informačným vojnám

Spomína, že jej predmety boli zamerané na veľmi konkrétne témy. „Študovala som napríklad ,Story’ alebo ,Story and trauma’ – so skúsenou historičkou, ktorá sa zaoberá holokaustom, sme sa venovali témam ako trauma, ktorá sa dedí z generácie na generáciu, a podobne,“ vysvetľuje. Z ďalších príkladov predmetov spomína informačné vojny. Hovorí, že hĺbkové skúmanie týchto tém so špecialistami prinieslo vedomostnú hĺbku a tamojší pedagógovia od študentov neočakávali žiadne mediálne výstupy.

Inšpirujúca pre mňa bola najmä spomínaná hĺbka vedomostí,“ dodáva Betka. Zároveň však zdôrazňuje, že sa nepodarilo pretransformovať tieto skúsenosti do takého pragmatického novinárstva, aké získavajú študenti doma na FMK. Podľa nej ide o osviežujúci prístup, ktorý ponúka alternatívu. „Nedokážem to celkovo zhodnotiť tak čierno-bielo, že v Litve bolo všetko dokonalé a u nás nie. Bolo osviežujúce naučiť sa niečo úplne nové, ale neviem si predstaviť, že by som päť rokov študovala iba takéto teoretické predmety.

 

Časový rozvrh semestra bol takisto iný. „Každý predmet bol raz za dva týždne, ja som mala štyri predmety. V škole som sa teda objavila len dvakrát do týždňa, zvyšok som mala voľno, pričom som vo voľnom čase pracovala na projektoch – často sme napríklad písali eseje alebo vytvárali prezentácie či skupinové projekty. Asi 40 % času som venovala škole a 60 % zážitkom,“ sumarizuje Betka.

 

Začiatok semestra slávia študenti v uliciach mesta

Erasmus však nie je len o štúdiu. Počas pobytu vo Vilniuse precestovala nielen najväčšie mestá Litvy, ale spolu s ostatnými vyrazili aj do Lotyšska. „Vo mne sa otvorila úplne nová Európa. Ľudia majú často predstavu, že ide o postkomunistickú dieru, ale v skutočnosti sú to veľmi vyspelé krajiny – krásne, čisté a bezpečné,“ zdôrazňuje. Tiež dodáva, že pobaltské krajiny majú čo ponúknuť, no v geopolitickom svete sa nevedia veľmi predať.

 

 

Okrem akademickej stránky si študenti užívajú aj jedinečné študentské tradície. Betka spomína, ako 1. septembra všetci stredoškolskí aj vysokoškolskí študenti a študentky oslavujú začiatok nového akademického roka: „Prvý školský deň všetci študenti idú do ulíc, pochodujú najdlhšou ulicou v centre mesta s transparentmi a rôznymi pokrikmi. Je to oslava študentstva, ktorá dodáva celému nadchádzajúcemu semestru jedinečnú atmosféru.“ Účasť na pochode, samozrejme, nie je povinná, no naša študentka opisuje pozitívnu náladu a radosť všetkých zúčastnených, s príhovormi vždy vystúpia aj rektor či prodekan univerzity.

 

Pre všetkých študentov, ktorí túžia získať nielen odborné vedomosti, ale aj jedinečné životné skúsenosti a spoznať inú Európu, je Erasmus príležitosťou, ktorá otvára dvere do nového sveta poznania a kultúrnych zážitkov. Semester v zahraničí vás obohatí nielen akademicky, ale aj osobnostne.

 

Zdroj fotografií: Alžbeta Sušienková


O autorovi:

Mgr. Eva Kramara Jonisová, PhD.
Mgr. Eva Kramara Jonisová, PhD.

Je odbornou asistentkou na Katedre masmediálnej komunikácie FMK UCM v Trnave, kde vyučuje predmety spojené so žurnalistickou praxou. Podieľa sa tiež na tréningu začínajúcich redaktorov univerzitného časopisu atteliér. Písala a fotila pre viaceré médiá.



Mohlo by vás tiež zaujímať: