
FMK mala zastúpenie na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale
V uplynulých dňoch sa doktor Zábojník zúčastnil na 75. ročníku jedného z najprestížnejších podujatí v oblasti kinematografie. Berlinale predstavuje významnú platformu pre filmových tvorcov, producentov a odbornú verejnosť. Festival je známy dôrazom na umeleckú kvalitu, spoločenskú angažovanosť a podporu medzinárodného dialógu prostredníctvom filmu.
Doktor Rastislav Zábojník, ktorého oblasťami záujmu sú okrem inovácií v podnikaní a vo vzdelávaní, umelej inteligencie a jej dopadov na spoločnosť či brandingu a budovaní značky aj dejiny filmových teórií a umenia, sa teší najmä z rozvoja profesionálnych kontaktov.
Berlinale je o kontaktoch aj inšpirácii
„Európsky filmový trh (European Film Market – EFM) a Berlinale Series Market otvorili nové príležitosti na spoluprácu. Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave nadviazala kontakty, ktoré otvárajú dvere k účasti na prestížnych filmových podujatiach v Európe. Osobitne si cením podnetnú diskusiu so zástupcami festivalu FEST – New Directors | New Films Festival v Portugalsku,“ hovorí náš pedagóg tesne po príchode z berlínskeho festivalu.
Z Berlinale si prináša veľa inšpirácie aj nové trendy. Premietanie inšpiratívnych filmov, prezentácie v rámci Talent Campusu a diskusie s filmovými tvorcami podľa jeho slov priniesli cenné poznatky o trendoch a výzvach v súčasnej kinematografii. Približuje, že tento ročník festivalu sa zameral na šesť kľúčových tém, ktoré formujú súčasný film: udržateľnosť, diverzitu, technologické inovácie, spoločenskú angažovanosť, rodovú rovnosť a nové modely distribúcie.
Pri vymenúvaní pozitív a silných zážitkov hovorí aj o podpore národnej kinematografie. „Berlinale vytvára priestor na prezentáciu slovenskej kinematografie na medzinárodnom trhu. Tento rok mal v oficiálnom programe premiéru slovenský animovaný film Príbehy z čarovnej záhrady, uvedený v sekcii Generation Kplus. Film, inšpirovaný poviedkami Arnošta Goldflama, reflektuje silu rozprávačstva pri spracovaní zložitých životných situácií,“ opisuje slovenský koprodukčný celovečerný animák. Ďalšie slovenské filmy sa predstavia na trhových projekciách. Slovensko má zastúpenie aj v programe vzdelávacích podujatí.
Kľúčové zistenia: O digitálnom marketingu aj umelej inteligencii
Odborník na filmy nebol na festivale len ako pasívny divák. Okrem nadväzovania kontaktov podujatie vnímal ako aj pracovnú príležitosť, z ktorej bude čerpať vo svojej vedeckovýskumnej i pedagogickej činnosti.
Svoje zistenia spísal do týchto kľúčových poznatkov:
- Digitálny marketing ako kľučový nástroj pre udržateľnú distribúciu filmov
„Prezentovaná téma v rámci Talent Campus potvrdila, že úspešná propagácia filmu si vyžaduje aktívne budovanie publika a diváckej komunity. Producent Jay Van Hoy a marketingový stratég Adam Rose-Levy zdôraznili význam digitálnych influencerov a participatívneho storytellingu. Malé investície do reklamy na TikToku, YouTube a Meta umožňujú tvorcom testovať, ktoré segmenty publika poskytujú najlepšiu spätnú väzbu, a tým optimalizovať marketingovú a komunikačnú stratégiu. Tvorcovia sa tak môžu stať výrazne aktívnejšou súčasťou interakcie so svojím publikom.“
- AI-podložená antropológia pre analýzu cieľového publika
„Prezentácia na European Film Market ukázala, že spájanie technológií s ľudským vhľadom (AI-enhanced anthropology) otvára nové obzory v analýze diváckych segmentov. Rikke Flodin z projektu Publikum predstavila metodiku a nové nástroje, ako napríklad „Logline“, ktoré využívajú analýzu online diskusií a reakcií divákov na rôzne filmové prvky. Dôležité postrehy zahŕňajú preferencie divákov v oblasti charakterov, vzťahov a kreatívnych prístupov, ktoré predstavujú výzvy pre filmárov. Filmy by mali vyvážiť očakávania publika bez toho, aby upadli do klišé, a zároveň sa nebáť posúvať hranice."
- Filmové portréty materstva: Napätie, identita a vzťahy
„Tri filmy zo súťažnej prehliadky skúmajú temnú a zložitú stránku materstva. If I Had Legs I'd Kick You pracuje s klaustrofobickou atmosférou, ilustrujúc preťaženú matku (Rose Byrne) vo vyhrotených okolnostiach. Snímka Mother’s Baby od Johanny Moder skúma otázky identity a paranoje, keď čerstvá matka spochybňuje pôvod vlastného dieťaťa. Hot Milk skúma emocionálnu priepasť medzi matkou a dcérou, zvýraznenú dlhodobými konfliktmi. Tieto výnimočné filmy poukazujú, že psychológia materstva je veľmi inšpirujúcim naratívom súčasnej filmovej tvorby."
Inšpiratívne rozhovory s odborníkmi
V rámci prestávok absolvoval aj viaceré inšpiratívne rozhovory s filmármi či mediálnymi pracovníkmi – napríklad s mediálnym expertom Christopherom (Chrisom) Tremannom, ktorý sa zameriava na odstraňovanie medzier vo financovaní rodovej rovnosti a dát týkajúcich sa pohlavia. „Otvoril som aj tému umelej inteligencie v spoločensky zodpovedných filmových a mediálnych projektoch. Zdôraznili sme dôležitosť princípu ,ko-inteligencie’ vo filmovom priemysle a potenciál AI pri spracovaní projektovej dokumentácie,“ približuje obsah rozhovorov doktor Zábojník.
Mimoriadna bola podľa neho i diskusia so Sofiou Abrou zo sekcie portugalskej kinematografie a súčasne zástupkyňou festivalu FEST – New Directors. Hovorí: „Nadviazali sme prvé kroky k spolupráci s Fakultou masmediálnej komunikácie UCM. Bolo inšpirujúce, ako projekt podporuje mladé talenty.“
V neposlednom rade sa stretol aj so zástupcami Slovenského filmového ústavu. „S Tomášom Hudákom sme rozoberali podporu slovenskej kinematografie v zahraničí a zdôraznili význam vzdelávania mladých talentov. Dúfam, že v budúcnosti sa s našimi poslucháčmi podelia o svoje cenné postrehy,“ uzatvára doktor Zábojník.
Zdroj fotografií: FMK/Rastislav Zábojník