
Doktorandka Šimona absolvovala medzinárodný kurz žurnalistiky. Viedli ho novinári svetových médií či prednášajúci na Cambridgei
Nemusí sa báť ani ten, kto ovláda len základy novinárčiny, všetko nám vysvetlili, hovorí účastníčka letnej školy Journey: Journalism Bootcamp. O svojich zážitkoch a postrehoch nám porozprávala pri príležitosti blížiaceho sa termínu na prihlásenie v aktuálnom ročníku, o čom sme naše študentstvo informovali cez interné komunikačné kanály.
Letná škola je určená študentkám a študentom z 15 krajín, pričom nemusí ísť nutne o poslucháčov žurnalistiky a mediálnych štúdií, ale aj iných odborov, ak majú skúsenosť s novinárčinou a zároveň silnú motiváciu sa jej venovať. Vedú ju poprední novinári a profesionáli z najlepších svetových médií a agentúr, medzi ktorými je i niekoľko držiteľov Pulitzerovej ceny.
Ide už o 10. ročník tohto podujatia, ktoré sa uskutoční v Prahe v dňoch 26. júla až 4. augusta 2025. Prihlášky do aktuálneho ročníka je možné posielať do 6. apríla 2025.
Tento 10-dňový medzinárodný kurz ponúka jedinečnú možnosť zoznámiť sa prostredníctvom seminárov, workshopov a praktických cvičení s najnovšími metódami a trendmi mediálnej práce. Uchádzači, ktorých do programu vyberú, majú účasť plne hradenú vrátane poplatkov za kurz, cestovných nákladov, ubytovania a stravy.
Treba si dať záležať na prihláške
„V prvom rade treba povedať, že účastníkov kurzu vyberajú iba na základe prihlášky, preto si na ňu treba vyhradiť čas,“ hovorí Šimona Tomková, interná doktorandka na katedre masmediálnej komunikácie a zároveň novinárka. „Zaberie to viac času. Je potrebné vyplniť motivácie či doterajšie skúsenosti – nemusí to byť len prax vo veľkých médiách, pokojne postačia aj školské.“
Prezrádza, že postupná príprava sa začína ešte pred samotným kurzom: „Ľudia, ktorí letnú školu organizujú, s nami vopred komunikovali napríklad ohľadom toho, že sme si mali vybrať tému záverečného článku, na ktorom sme pracovali neskôr na kurze.“
Šimona potvrdzuje, že v rámci kurzu je úplne všetko hradené – od cesty cez stravu až po ubytovanie. „Počas tých desiatich dní sme žili vo vile Grébovke, bol to naozaj zážitok. Celá vila bola pre nás, každý mal vlastnú izbu a zároveň v jej priestoroch aj prebiehal kurz.“ Dodáva, že vo vile s účastníkmi bývali i lektori počas tých dní, kedy viedli kurzy.
Pochvaľuje si to, pretože s lektormi zo svetových médií sa dalo stretnúť aj mimo oficiálnych aktivít, pričom sa s nimi mladé novinárky a novinári mohli porozprávať a poradiť.
Obohacujúce, intenzívne aj náročné dni
Každý deň bol pripravený bohatý program. „Do istej miery to bolo aj náročné. Celý kurz prebieha v angličtine, treba sa stále sústrediť,“ vraví Šimona.
Program bol každý deň rozdelený na dopoludňajšiu a popoludňajšiu sekciu. Prednášku alebo workshop zakaždým viedol niekto z lektorov, pričom ide o prestížnych novinárov nielen z českých médií, ale aj zahraničných – napríklad CNN, Reuters, Washington Post, The New Yorker či Associated Press. „Napríklad jeden praktickejší workshop, na ktorom sme pracovali v skupinách a išli sme do mesta vyrábať reportáž, viedol novinár z Reuters a zároveň prednášajúci na Cambridgei,“ približuje naša doktorandka.
Dodáva, že všetci boli zároveň veľmi priateľskí a ochotní. Pochvaľuje si tiež individuálny prístup: „Na kurze nás bolo dokopy 20. Je to pomerne malá skupina, takže lektori sa nám venovali naozaj veľmi individuálne.“
Nemusí sa podľa nej báť ani ten, kto ovláda len základy novinárčiny, všetko totiž účastníčkam a účastníkom priblížili. „Keď sme išli vyrábať reportáž do terénu, vysvetlili nám, čo má reportáž obsahovať, ako oslovovať ľudí, čo sa pýtať či ako vystavať text.“
Obohacujúce podľa Šimony bolo aj to, keď im rozprávali o ich vlastných skúsenostiach. „Napríklad novinár magazínu The New Yorker hovoril o tom, ako bol v ohrození života, keď reportoval z vojnovej zóny. Spomenul aj o to, ako zabili jeho kamaráta novinára,“ spomína emočne náročnejšie témy.
Niektorí uchádzači sa nemohli odfotiť v Slobodnej Európe
Okrem inšpiratívnych lektorov z celého sveta oceňuje aj rôznorodosť 20-člennej skupiny, ktorá sa do Prahy prišla vzdelávať. „Spomedzi účastníkov z 15 krajín pochádzali niektorí aj z takých štátov, kde je sloboda slova a tlače na tom oveľa horšie ako u nás – napríklad z Bieloruska alebo Gruzínska. S Gruzínkou som si aj nedávno písala, keď u nich boli veľké protesty,“ vraví Šimona, podľa ktorej to majú mladí ľudia z týchto krajín oveľa náročnejšie. Dodáva: „Niektorí z nich sa počas letnej školy v Prahe nemohli ani odfotiť na exkurzii v Rádiu Slobodná Európa, aby v ich krajine niekto náhodou nevidel tú fotku a nebol z toho problém.“
Okrem oficiálneho programu spolu trávili aj voľný čas a podľa Šimony bolo zaujímavé počúvať ich zážitky. Viacerí z nich doposiaľ neboli v žiadnej z krajín Európskej únie a vysvetľovali, aké zložité pre nich bolo dostať sa tam: „Kým si vybavili víza a absolvovali rôzne pohovory, načo a prečo tam chcú ísť... A ja som pritom len sadla do vlaku a za pár hodín bola na mieste.“
Pochvaľuje si vysokú kvalitu kurzu, zážitky aj poznatky a zručnosti nadobudnuté v priebehu intenzívnych desiatich dní. V účasti na tejto letnej škole povzbudzuje aj ostatné študentky a študentov, ktorí majú ambíciu venovať sa žurnalistike.
Zdroj fotografií: archív Š. T./Bakala Foundation